Reformë articles

“Gratë në sipërmarrje dhe sfidat e integrimit”, Gjosha: Qeveria Plan-Veprimi për gruan shqiptare

“Gratë në sipërmarrje dhe sfidat e integrimit”, Gjosha: Qeveria Plan-Veprimi për gruan shqiptare

Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha, zhvilloi sot në ambientet e Qendrës së Informimit të BE-së, një takim me një grup përfaqësuesesh të grave sipërmarrëse nga Tirana dhe qytete të tjera të vendit. E ftuar në këtë takim, ishte edhe Zv/Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes,  Brunilda Paskali.    Takimi “Gratë në sipërmarrje dhe

Propozimi i Majkos: Ministria e Jashtme të bllokojë vizitat e Krerëve të Shtetit

Deputeti socialist dhe ish-kryeministri i vendit Pandeli Majko ka hedhur një ide që mund të ngjallë diskutime në politikën shqiptare. Ministria e Jashtme të ketë në dorë për të bllokuar ose jo vizitat jashtë vendit të Krerëve të Shtetit. Pandeli Majko tha se “Po ritheksoj diçka që duhet sipas meje, Ministria e Jashtme ka të drejtë

Strehimi social, mblidhet Këshilli Bashkiak, fitojnë 176 aplikime me dokumentacion të rregullt

Këshilli Bashkiak i Tiranës është mbledhur, mbrëmjen e sotme, për të diskutuar mbi strehimin social. Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Eno Bozdo, ka deklaruar se kanë aplikuar 520 familje të pastreha.   Sipas tij, janë shpallur fituese dhe janë përzgjedhur vetëm 176 aplikime, pasi vetëm ato kishin dokumentacion të rregullt. Ndërsa, Bozdo ka njoftuar se

Studentët mbyllin grevën e urisë, çështja në Gjykatën Kushtetuese

Studentët e grevës së urisë kanë vendosur ta mbyllin grevën e urisë pasi çështjen do ta çojnë në Gjykatën Kushtetuese. Vendimi u mor sot, në ditën e 4 të grevës së urisë, ku studentët e transferuar nga Universitetet private në ato publike kërkojnë uljen e tarifave të shkollimit të tyre. Në mbylljen e grevës së

Dita 3 e grevës shoqërohet me probleme shëndetësore, një vajzë e një djalë përfundojnë në spital

Dy studentë të transferuar të mjekësisë kanë përfunduar në spital, teksa ishin në grevë te kolonat, për tarifat e larta.   Mësohet se studentët kanë pasur probleme shëndetësore, duke u dërguar në spital. Studentët e grevës kanë deklaruar se ambulanca është vonuar 40 minuta pas njoftimit.    “Ambulanca është vonuar 40 minuta pas njoftimit”, janë

Ambasadori i Kuvajtit, Najeb Al-Bader dhe ministri i Bujqësisë Panariti diskutojnë bashkëpunimin në bujqësi

Ambasadori i Shtetit të Kuvajtit në Republikën e Shqipërisë Najeeb Abdulrahman Al-Bader ka zhvilluar një takim me Ministrin e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, Edmond Panariti. Ambasadori kuvajtian Al-Bader njoftoi se, gjatë takimit ata diskutuan lidhur me rrugët efikase të nxitjes së bashkëpunimit në fushën e bujqësisë mes Kuvajtit dhe Shqipërisë mbështetur në

Rektorë e Dekanë njihen me draftin e arsimit të lartë, Kule: I përmirësuar

Rektorët dhe dekanët kanë tashmë në dorë variantin e fundit të draftit të arsimit të lartë. Ata e kanë kundërshtuar fuqimisht më herët, duke thënë se dokumenti i përgatitur cënonte autonominë dhe funksionin e Universiteteve. Por reflektimeve të bëra nga Komisioni, Rektori i Universitetit të Tiranës, Dhori Kule, tha se pjesa më e madhe e

Bizneset debitore marrëveshje me OSHEE për shlyerjen e detyrimeve me këste

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) ka nisur në muajin mars procesin e lidhjes së aktmarrëveshjeve me bizneset debitore, për shlyerjen e detyrimeve me këste.   Këstet dhe afatet ndryshojnë në varësi të linjës së tensionit që biznesi është lidhur, duke nisur nga Tensioni i Mesëm, 35 kv, deri te Tensioni i Ulët, 04

Komisioni Hetimor, Ristani kërkon sekuestrimin e dokumenteve të Ministrisë së Financave, rrëzohet kërkesa e tij

Komisioni hetimor për serverin e tatimeve ka zhvilluar mbledhjen e radhës, duke shqyrtuar informacionin e dhënë nga ministria e financave. Por sipas kreut të këtij komisioni Arben Ristani, informacioni nuk është i plotë, ndërsa drejtoria e tatimeve nuk ka informacionin që u kërkua nga ky komision.    Ristani propozoi që komisioni të sekuestrojë dokumentet, por

MAS: Të vendosur për reformën në arsim

Ministria e Arsimit  dhe Sportit, (MAS) ka reaguar sot ndaj akuzave të kreut të opozitës Lulzim Basha mbi grevën e studentëve të mjekësisë, duke deklaruar se e drejta e protestës nuk mund të ushtrohet duke cënuar të drejtat e të tjerëve. Në një deklaratë për shtyp, MAS thekson se, “grupi i yshtur politikisht, tashmë edhe publikisht, janë

Top