Institucione articles

Leskaj: Emigrimi po realizohet nga organizatat kriminale në Mesdhe

Leskaj: Emigrimi po realizohet nga organizatat kriminale në Mesdhe

Gjatë fjalës së saj në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës, kryetarja e delegacionit shqiptar, Valentina Leskaj, është shprehur se rrënjët e problemit të emigracionit nuk janë pikërisht emigrantët, por organizatat kriminale të trafikimit të cilat duket se kanë gjetur rrugë të reja për aktivitetin kriminal në Mesdhe. “Organizatat kriminale të trafikimit në Mesdhe po

Bushati vizitë në Japoni, diskutohet hapja e Ambasadës në Tiranë

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ndodhet në Japoni në një vizitë që ka për qëllim intensifikimin e dialogut politik, rritjen e bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve dhe nxitjen e kompanive dhe biznesit japonez për të investuar në vendin tonë. Bushati është takuar me homologun e tij Fumio Kishida, Kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve të Parlamentit

Padia për shpifje, Paloka paraqet 12 prova për akuzat ndaj Ramës

Është zhvilluar ditën e sotme seanca e radhës gjyqësore në Gjykatën e Lartë ndërmjet kryeministrit Edi Rama dhe Kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike Edi Paloka. Në seancën e sotme gjyqësore e cila vjen si rrjedhojë e padisë për shpifje të Kryeministrit Rama ndaj Palokës, ky i fundit përmes avokatit  të tij Ivi Kaso

Strazimiri, anëtari i katër i PD në Këshillin e Mandateve dhe Imunitetit

Gent Stazimiri, deputet i Partisë Demokratike u emërua nga Kuvendi i Shqipërisë anëtari i ri i PD në Këshillin e Mandateve dhe Imunitetit.  Në mbledhjen e fundit të këtij këshilli, ku diskutohej kërkesa e Prokurorisë së Përgjithshme për dhënien e autorizimit nga Kuvendit për arrestimin e deputetit Mark Frroku si i dyshuar për një vrasje

Zgjedhjet/ Bamir Topi: FRD pranon ftesën e Ramës për negociata

Bamir Topi: FRD pranon ftesën e Ramës për negociataFryma e Re Demokratike e ish-presidenti Bamir Topi ka pranuar ftesën e kryeministrit Edi Rama për të nisur negociatat drejt një bashkimi të mundshëm në koalicion për zgjedhjet lokale të 21 Qershorit. “Kemi vlerësuar pozitivisht ftesën publike, që gjithsesi të imponon që të pozicionohesh. Ftesa që erdhi

Komisioni i Ligjeve rrëzon dy dekretet e Nishanit për Gjykatën e Lartë

Komisioni i Ligjeve është mbledhur ditën e sotme, ku ka diskutuar dekretet e Presidentit të vendit, Bujar Nishani, për Gjykatën e Lartë.   Në këtë mbledhje, Komisioni i Ligjeve ka rrëzuar dy dekretet e presidentit për Gjykatën e Lartë.   Mësohet se dekretet janë rrëzuar nga shumica, e cila ka votuar kundër tyre. Ndërsa, opozita

BE: Hetim i plotë për çështjen e deputetëve Doshi dhe Frroku

Bashkimi Europian rifreskon qëndrimin ndaj çështjes “Doshi”, duke theksuar si prioritetin kryesor zbatimin e plotë dhe pa kompromis të ligjit.  ‘I kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet e fundit përsa i takon rastit të deputetëve Tom Doshi dhe Mark Frroku’,- thotë Brukseli. – Ajo çfarë ne presim është një proces i shpejtë, tërësor dhe i pandërprerë,

Lame: Institucionet shtetërore të bëjnë vetëdeklarimet për ndërtimet pa leje

Në një deklaratë për mediat, kreu i ALUZINI-t, Artan Lame ka bërë publike shifrat e ndërtimeve pa leje. Sipas tij, janë rreth 427 mijë ndërtime pa leje, këtu përfshirë edhe ndërtime nga institucionet shtetëore. Lame tha se vetë ALUIZN- ka ndërtuar shtesë pa leje në vitin 2008. Kreu i ALUIZNI-t, theksoi se në janar të

Top