Tech-nologji articles

Gjymtyrët Bionic-E, e ardhmja e bioteknologjisë

Banori i Kolorados Les Baugh është shndërruar në fytyrën e re të teknologjisë bionike teksa kërkuesit nga johns Hopkins e kanë pajisur atë me 2 gjymtyrë të teknologjisë më të fundit nën kontrollin e drejtpërdrejtë të trurit të tij. Jo vetëm që ky është një evolucion për gjymtyrët fallco modern, por gjithashtu ka arritur të

Sonda hapësinore “Orion” niset drejt Marsit

Sonda hapësinore “Orion” u nis sot nga Florida drejt Marsit, një ditë pasi një hap i tillë u anulua për shkak të disa problemeve teknike. Sonda “Orion” pritet që në të ardhmen të dërgojë njerëz përtej stacionit hapësinor në destinacione si Hëna dhe Marsi. Udhëtimi i shkurtër i sotëm i kësaj sonde do të përdoret

Shpikja gjeniale, automjeti që kontrollohet me mendjen!

Një i ri në Britaninë e Madhe ka krijuar një automjet me një rrotë të vetme, të cilin e kontrollon me anë të mendjes. Krijuesi i këtij automjeti të veçantë është 24-vjeçari Pretom Chakraborty nga Birmingham në Angli, raportojnë mediat si The Sun, Metro, Daily Mail, etj.   Chakraborty tregon se e kontrollon këtë mjet

Gjoba për valixhet me rrota

Një ligj i ri dhe mjaft i çuditshëm është gati të hyjë në fuqi në Venecia të Italisë dhe bëhet fjalë për valixhet me rrota.   Zyrtarët italian janë lodhur nga zhurma që shaktojnë valixhet kur tërhiqen, saqë kanë menduar të vendosin gjoba deri në 500 euro për personat që përdorin këto valixhe.   Ligji

Robotë si roje sigurimi

Microsoft do të përdorë robotët roje  për të rritur sigurinë në ambjentet e saj. Robotët roje K5 do të pajisjen me sensorë High Definition, mikrofona, sisteme alarmi, detektorë dhe kamera. Deri më tani janë krijuar 7 robotë të tillë, ku katër prej tyre ndodhen tek godina e Microsoft-it.  Robotët K5 kanë gjithashtu GPS, altoparlantë, Wi-Fi

Po vjen “ELLO”, rrjeti social anti-Facebook

Facebook po përballet me një konkurrent të ri, rrjetin social Ello. I krijuar si një mjet komunikimi personal, me akses nga vetëm 90 persona, Paul Bundiz themeluesi i tij vendosi që ta kthejë këtë në një rrjet social masiv. Ai është hapur në datën shtatë gusht dhe aktualisht ka marre rreth 31 mijë regjistrime në

Projekti australian: Celularët dhe tabletat do punojnë me energji diellore

Shkencëtarët australianë, si rezultat i shtatë viteve studim njoftuan se pajisjet elektronike si celulari mund të punojnë me energji diellore si makinat llogaritëse, raporton Anadolu Agency (AA). Shkencëtarët nga Universiteti Monash në Universitetin e Melburnit që punojnë në fushën e energjisë diellore në studimet e bëra në fotovoltaikës njoftuan se pajisjet celularë, laptopët dhe kompjuterët

Top