DREJTËSI articles

Dritë jeshile për emërimet e gjyqtarëve, Zaganjori mbledh forumin me 7 anëtarë

Dritë jeshile për emërimet e gjyqtarëve, Zaganjori mbledh forumin me 7 anëtarë

Ngërçi i krijuar mes institucionit të Presidentit të Republikës dhe mazhorancës lidhur me emërimin e anëtarëve të Gjykatës së Lartë duket se po shkon drejt zgjidhjes. Ashtu sikurse parashikohet në ligjin për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës së Lartë, kreu i këtij institucioni, Xhezair Zaganjori mblodhi Këshillin për Emërimet, që është një organ këshillimor i

Historia e drogës me avion mbyllet me 7 të pandehur

Efektivi i policisë, Marenglen Ymeraj, sipas prokurorisë konsiderohet si pika e kontaktit mes baxhanakut të tij, Saimir Bajrami dhe personave që kanë siguruar sasinë prej 300 kilogramësh kanabis, që do të trafikohej nga plazhi i Divjakës drejt Italisë. Zbardhet roli i të pandehurve dhe takimet e Bajramit dhe baxhanakut të tij me pilotin italian në

Fshehu pasurinë, Naço letër Nishanit: Pezullo gjyqtarin Aliu

Ministri i Drejtësisë Nasip Naço i kërkon Presidentit Bujar Nishani që të mbledhë Këshillin e Lartë të Drejtësisë për të pezulluar nga detyra gjyqtarin e Kavajës Osman Aliu, i cili është në hetim për fshehje të pasurisë.   Gjyqtari Aliu është marrë si i pandehur dhe dosja është dërguar për gjykim pranë Gjykatës së Tiranës.

Arratisja e bujshme nga burgu i Drenovës, Prokuroria e Korçës kërkon 136 vite burg për 9 personat

Prokuroria e Korçës ka kërkuar 136 vite burg për katër të arratisurit nga burgu i sigurisë së lartë në Drenovë dhe për 5 bashkëpunëtorët e tyre, ngjarja kjo e ndodhur në nëntor të 2013-ës.   Për të arratisurit: Admir Tafili, Fran Marashi dhe Gëzim Gora, Prokuroria e Korçës kërkoi dënimin me nga 20 vite burg,

Pafajësia e Arben Frrokut, nesër Prokuroria dërgon dosjen në Apel

Prokuroria ka dalë kundër vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda për vendimin ndaj Arben Frorkut.   Ky i fundit është shpallur i pafajshëm nga Krimet e Rënda, ndërsa Prokuroria është kundër këtij vendimi.   Mësohet se nesër Prokuroria do të dërgoj në Gjykatën e Apelit dosjen e Arben Frrokut. Ajo do të apelojë për

Skandali Interpol Tirana, zyrtarët e arrestuar sot para Gjykatës

Shefi i Interpol Tiranës, Artan Bajraktari dhe shefja e sektorit Loreta Alla pritet të dalin sot  përpara gjykatës për tu njohur me vlerësimin e masës së arrestit. Arrestimi i tyre është bërë nga Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat rreth orës 23:45 të 30 marsit 2015 pasi akuzohen për “shpërdorim detyre”. Urdhërndalimi është firmosur

Refuzohet ekstradimi i Arben Isufaj

Është refuzuar ditën e sotme kërkesa e ekstradimit të shtetasit Arben Isufaj nga Gjykata e Fierit. Isufaj i njohur ndryshe si “Ben Qimja” kërkohet nga autoritetet italiane. Ata kishin paraqitur një kërkesë për ekstradimin e tij. Por Gjykata e Fierit ka vendosur kundër kësaj kërkese.

Top