Jeta KULTURORE articles

Download and Watch Movie Home Again (2017)

Home Again (2017) Duration 97 mins Genre Comedy, Drama. In Cinemas September 8, 2017 Language English. Country United States of America. Plot For Home Again ‘Home Again’ is a movie genre Comedy, was released in September 8, 2017. Hallie Meyers-Shyer was directed this movie and starring by Reese Witherspoon. This movie tell story about Life

[Watch] Annabelle: Creation (2017)

Annabelle: Creation (2017) Director David F. Sandberg. Producer Peter Safran, James Wan. Production Company New Line Cinema, Atomic Monster. Release August 3, 2017 Country United States of America. Language English. Runtime 109min Genre Thriller, Horror. PLAY MOVIE DOWNLOAD Synopsis Watch Annabelle: Creation (2017) Full Movie Online Free. ‘Annabelle: Creation’ is a movie genre Thriller, was

Much Nano`s SHOW rikthehet në Teatrin Kombëtar Eksperimental

Much Nano`s SHOW rikthehet në Teatri Kombetar Eksperimental mbrëmjen e sotme dhe të dielen, në orën 20:00. Një shfaqje e veçantë  vjen për publikun e kryeqytetit nga Mustafa Nano,  ku shfaqja vjen një formën e një monologu ku përcillen mesazhe domethënëse. Show “Dhe profetët dinë … të puthin” është një diskutim kulturor mbi fetë, që synon një desakralizim të

Ulpiana Aliaj dhe Armando Likaj rikthen në TKOB me “Një Requiem Gjerman”

“Një Requiem Gjerman” është shfaqja e radhës në TKOB. Shfaqja nga Johannes Brahms vjen për publikin e kryeqytetit më 14 Maj 2015, në orën 20.00 nën interpretimin e Ulpiana Aliaj (soprano), Armando Likaj (bariton) dhe nën shoqërimin e Korit dhe Orkestrës Simfonike të TKOB, me dirigjent, Paolo Carbone. Kjo vepër përbën një vepër të madhe e shkruar për Kor, Orkestër, dhe solistë, një

KALENDARI I AKTIVITETEVE KULTURORE TË JAVËS -TIRANË – Për Periudhën 11 – 17 Maj 2015

Këtë javë shfaqje dhe premiera të reja vijnë për të gjithë artdashësit shqiptarë… Duke filluar nga shfaqjet në Teatrin Kombëtar të Operas dhe të Baletit, e duke vazhduar me Ekspozitat e shumta në galeritë e ndryshme të Tiranës, jeta kulturore e Tiranës sjell ngjyra, në çdo preferencë. Një derë e hapur me mundësi të pafundme

Çelet Festivali Folklorik në Gjirokastër, Rama kërkon një minutë heshtje për të vrarët në Kumanovë

Mbrëmjen e djeshme është çelur Festivali Folklorik në Gjirokastër, ku fjalën hapëse e ka mbajtur ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, ndërsa më pas ka folur kryeministri Rama.   Ai ka kërkuar që të gjithë të pranishmit të mbajnë një minutë heshtje për të vrarët në Kumanovë të Maqedonisë.   “Ju kërkoj ndjesë, por e kam

Vdes këngëtarja Lilijana Çavolli

Këngëtarja Lilijana Çavolli ka vdekur në moshën 73 vjeçare.Lajmin e ka konfirmuar vëllai i këngëtares përmes një fotografie të hedhur në Facebook, mbishkrimi i së cilës ishte ‘A shkove moj moter a?. Lilijana çmohet për kontributin që i ka dhënë muzikës shqiptare dhe është njëra ndër perlat e kulturës shqiptare. Lili, siç e njihnin miqtë ka

Dita e Europës, Inva Mula në skenën e Butrintit

Këtë vit në Butrint, do të zhvillohen festimet e Ditës së Evropës, me pjesëmarrjen e veçantë  të sopranos me famë ndërkombëtare, Inva Mula. Ky koncert është organizuar nga Delegacioni i Bashkimit Evropian në Shqipëri dhe Ministria e Kulturës, në bashkëpunim me Teatrin e Operës dhe Baletit. Pjesëmarrës të tjerë në këtë koncert do të jenë

Top